+38 (050) 371-98-67

Україна, Івано-Франківськ, вул. Петлюри, 15 б

Процес пристрою зливу стічних вод спрощується, якщо є можливість підключення до центральної селищної каналізації. А якщо такої можливості немає? У цій статті ми розглянемо різновиди септиків і пристрій каналізації на ділянці за допомогою септика.

Септик для будинку. Внутрішній пристрій

Септик для дому дозволяє створити відповідні умови для розкладання, забруднених органікою і фекаліями, стічних вод. А сприяють цьому, створені самою природою, анаеробні організми, життєдіяльність яких проходить без участі кисню і сонячного світла. Але розклалися нечистоти все ж виділяють гази, тому для пристрою септиків застосовується вентиляція. В процесі бродіння стоки поділяються на нерозчинні частки, газ і розчинні речовини. Обсяг активного мулу (осаду) весь час збільшується, тому його необхідно періодично видаляти, залишаючи 10-15% від загальної маси, так би мовити, для розмноження.

Стоки повинні знаходиться в септику мінімум три дні. Саме стільки часу необхідно для часткового розпаду. Отже, обсяг септика повинен враховувати тридобовий витрата води всіх мешканців будинку. Зрозуміло, для того щоб забезпечити прийнятні умови для життя бактерій необхідно не допустити переохолодження септика взимку, а також виключити потрапляння в резервуар токсичних речовин, таких як хлор, антибіотики і т.д. Також необхідно зробити окремий відвід для зливових і талих вод, щоб не вони не потрапляли в септик і не перевантажували його.

Септик для підвищення ефективності поділяють на дві або три камери, створюючи для цього поперечні перегородки. Як варіант, можна організувати послідовне з'єднання двох-трьох однокамерних резервуарів. У першому будуть осідати більші, а в другому і третьому - дрібні частинки. Однокамерні ємності використовуються при добовому споживанні води до 1 м3, двокамерні - до 5-6 м3, а багатокамерні - понад 8 м3.

Септик буває: металевим, бетонним і полімерним. Септик з полімеру легкий, не вимагає великих зусиль під час установки і відрізняється невисокою ціною. Пластиковий корпус септика не боїться корозії, але може бути пошкоджений гризунами. Також необхідно враховувати, що власний малий вага септика може стати причиною видавлювання корпусу грунтовими водами. Для цього полімерний септик закріплюють на бетонній плиті за допомогою тросів і створюють навколо септика спеціальну оболонку з суміші піску та цементу.

Септик з металу являє собою міцний і важкий бак (ксенон), встановлювати який доведеться за допомогою крана. Необхідно відзначити, що звичайний металевий септик боїться корозії, тому напевно буде потрібно захисне покриття. Септик з нержавіючої сталі коштує дорожче, але зате і корозія йому нестрашно.

Септик з бетону буває тільки однокамерним. Він стійкий до грунтових переміщень, але гігроскопічний. Тому для його створення найкраще використовувати бетон з високим показником водонепроникності. Бетонний септик можна купити як в готовому варіанті, так і спорудити його прямо на ділянці.

Будівництво бетонного або цегляного септика

Розробку проекту каналізації найкраще доручити компетентної будівельної організації. Самий перевірений спосіб - установка каналізаційної системи під ключ. Розміщувати септик необхідно як мінімум на відстані 5-6 метрів від житла, і в 30-35 метрах від колодязя з водою.

Будівництво септика починається з попереднього розрахунку розмірів, кількості камер, а також вибору форми. Найбільш кращим варіантом вважаються септики круглої форми. З'єднати ємності між собою можна за допомогою трійників, перегородок і невеликих отворів в самій перегородці. Для очищення септика у верхній частині конструкції передбачається міцний люк.

Мінімальна висота септика розраховується на підставі співвідношення об'єму і форми. Причому необхідно врахувати, що товщина шару води між осадом і плаваючим мулом не повинна бути менше 1,2 метрів. Для захисту від промерзання в зимовий час року підводять труби необхідно розмістити на глибині 0,5 - 0,6 метра. Глибина ж самого котловану під септик повинна бути не менше двох метрів.

Підстава під септик роблять досить щільним. Для цього або засипають дно котловану шаром щебеню, на який укладають залізобетонну плиту, або бетонують прямо на місці. У тому випадку якщо для будівництва септика застосовується опалубка, товщина шарів, послідовно укладається бетону, повинна бути не більше 15-20 см. Причому весь процес повинен бути безперервним, а перегородки повинні бути такої ж товщини, як і у стінок септика. Зрозуміло, септик необхідно забезпечити міцним перекриттям, здатним витримати вагу насипу і можливі навантаження в майбутньому.

Дуже популярні для спорудження септика колодязні кільця. У готовому вигляді традиційний двокамерний септик - це два суміжних колодязя, які з'єднані між собою ПВХ трубою. Для більшої безпеки бетонні кільця зварюють між собою по всьому колу. Готові септики з кілець забезпечуються отвором під люк і самим люком.

Септик з цегли будувати краще за допомогою клінкерної цегли з гладкою і щільною поверхнею. Хоча навіть цей цегла не рекомендую використовувати для пристрою великих септиків. Для зведення стін, товщиною в цеглу, застосовується звичайний цементний розчин. Хоча є один нюанс. Всі шви з внутрішньої сторони ще до засихання розшиваються приблизно на глибину 1,5 - 2 см, а потім закладаються більш густим розчином. Захистити стіни краще за допомогою проникаючої гідроізоляції, що володіє прекрасними водовідштовхувальними властивостями.

Септик для будинку. Поради по догляду

Для того щоб септик не доставляв клопоту, необхідно регулярно видаляти постійно утворюється осадовий мул, який можна або відкачати за допомогою спеціального обладнання, або вичерпати вручну. Природно перший варіант більш прийнятний. Відкачування замовляється в організації, спеціально займається подібними питаннями. Для поліпшення роботи анаеробних мікроорганізмів можна періодично додавати в септик різноманітні активатори біологічного походження.

Правильне пристрій септика на заміській ділянці значно полегшить життя як власникам будинків, так і їх сусідам. Погодьтеся, що навіть самий великий і красивий будинок без нормально функціонуючої каналізаційної системи - це всього лише літній будиночок для короткочасного проживання.